top of page
TulePurjetama.jpg

PURJEÕPE

Loore.jpg
2017. aasta The Tall Ships Races regatil Omaani purjeõppealuse Shahab Oman II mastis. Fotol Loore Magus
Loore Magus osales STA Estonia purjeõppeprogrammis aastatel 2015, 2016 ja 2017.

Tallinna linn annab noortele võimaluse osaleda purjeõppe programmis
 

Noortel vanuses 15-25 eluaastat on võimalus osaleda Tallinna linna poolt korraldataval konkursil, eesmärgiga osa saada suurest seiklusest, omandada purjetamiskogemus ning seda rahvusvahelises meeskonnas.

 

Purjeõppekoolitus viiakse läbi rahvusvahelise regati The Tall Ships Races 2023 purjekatel. Laevastiku koosseisu kuuluvad reeglina nii suured ajaloolised purjekad kui ka kaasaegsed ookeanijahid ning iga aluse meeskonnast on vähemalt pooled eri riikidest pärit 15–25-aastased noored, kellest nii mõnigi teeb oma elu esimese meresõidu.

 

Igal purjelaeval, millel viiakse läbi purjeõppe programm, on pikaaegse kogemusega professionaalne meeskond, kes tagab noore purjetaja turvalisuse ja kvaliteetse programmi läbiviimise.

 

Purjeõppe programmi konkurss on 2023. aastaks lõppenud.

Lisainformatsioon: info@tallshipstallinn.ee

Kaisa-Maria.jpg

Kaisa-Maria Vellomäe

2015 Alesund - Kristiansand
2016 Lissabon - Cadiz

Kui lähed sooja kliimasse purjetama, siis see ei tähenda, et sooje riideid ei oleks tarvis kaasa võtta! Öösel vahis olles oleks ikka hea kui ka soe pesu olemas oleks, sest öösel on merel niiske ja jahe. Samuti kui sõita tuleb tihttuules, siis isegi soojas kliimas tundub tuul siis päris külm.

madle_1.jpg

Madle Timm
 
2015 Kristiansand - Aalborg

Ajaga ununevad kõik need suuremad loksumised ära, seega kõik oli vinge, eriti helendav plankton nõudepesukausis, tähistaevas, sadamapeod.

LM_1_.jpg

Loore Magus

2015 Kristiansand - Aalborg
2016 Lissabon - Cadiz
2017 Turu - Klaipeda - Szczecin

Oli veel ägedam kui ma oskasin ette kujutada. Üks osa on see, mida kogeda purjetamisel ja täiesti teine on veel sadamamelu ja suhtlus teiste laevastikega. Võõrustajalinnad on väga palju vaeva näinud, et TSR-il osalejatel oleks maksimaalselt vahva, seda nii erinevate ürituste, pidude kui ka vaba aja veetmise näol.

ethel_1.jpg

Ethel Rosenfeldt
 
2015 Kristiansand - Aalborg
2016 vabatahtlik purjekal „Fryderyk Chopin“
2018 vabatahtlik purjekal „Atyla“

Valves olles hoiad oma vahiga purjekat õigel kursil, vajadusel kohandate purjeid, hoiate silma peal ümbritseval liiklusel, täidate logiraamatut, naudite päikesetõuse ja -loojanguid, räägite juttu ja naerate kuniks kõhulihased krampis

Anchor 1

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Mida purjeõppur teeb?

Purjeõppurina osaled aktiivselt kõigis pardal toimuvates tegevustes, alates purjede sättimisest ja laeva tüürimisest kuni söögi valmistamiseni ning teki küürimiseni. Loomulikult omandad palju uusi teadmisi purjetamisest, kuid ennekõike on palju nalja, uusi sõpru, kogemusi ja mälestusi kogu eluks.

Eelnevat purjetamise kogemust pole vaja!

Kõik on regatile teretulnud ja vajaliku väljaõppe teeb laeva kogenud ja sõbralikult meeskond. Uute teadmiste maht sõltub reisi pikkusest ja ilmastikuoludest. Purjeõppur on aktiivne meeskonna liige ning võtab osa laeva juhtimisest ja igapäeva rutiinist.

 

Kas süüa saab?

Laevadel on üldiselt kolm söögikorda hinna sees. Suurematel alustel on kohvi, tee ja vesi pidevalt saadaval ning võimalus osta näkse pardalt.

Kus ma magan?

Olenevalt laevast magatakse kas kois (voodi) või võrkkiiges. Enne reisi uuri mis on vaja Sinu laevale kaasa võtta (näiteks: magamiskott).

Kas pardal on internet/wifi?

Üldiselt pole laevadel wifit ja mobiilse andmeside levib kaob merel. Purjeõppe üks eesmärke on tutvustada traditsioonilist meremehe elu millega on tihedalt seotud välismaailmast eraldumise kogemus. Merereis on suurepärane võimalus „logida välja“ ja puhata meie tavapärasest digitaalsest argipäevast.

Üldiselt on kommunikatsioonivõimalused merele piiratud. Meeskond kasutab olemasolevat tehnikat oluliseks suhtluseks laevajuhtimiskeskustega maal. Hädaolukorra puhuks on pardal satelliit telefon.

Mis on „vahisüsteem“?

Vahetult pärast laevale tulekut jagatakse meeskond vahtideks ehk valvemeeskondadeks. Üks vahikord kestab tavaliselt 4h. Vahis on erinevad kohustused: tüürida laeva, töötada purjedega, jälgida merd, söögivalmistamine, nõudepesemine vms. 24h jooksul ollakse vahis kaks korda ehk kokku 8h.

Kui kaua üks reis kestab?

2023. a  etapid on:

Esimene võidusõit 01.07.-08.07.2023 Hollandist Den Helderist UK-sse Hartlepooli.

Teine võidusõit 08.07.-17.07.2023 UK-st Hartlepoolist Norrasse Fredrikstadi.

Mis maksab?

Noortel, kelle elukoha aadressiks on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn, on võimalik taotleda purjeõppel osalemist soodustingimustel, tasudes omaosalustasu summas kuni 300 eurot. Omaosalustasu kindlustab osalejale purjeõppe koha laeval regati ühel etapil, vajadusel transpordi valitud etapi algus- või lõpusadamasse, toitlustust ja ööbimist laevas. Lisaks omaosalustasule peab purjeõppel osaleja sõlmima reisikindlustuse ja tasuma selle eest.

 

Noorel, kelle elukoha aadressiks rahvastikuregistri andmetel ei ole Tallinna linn, on võimalik purjeõppel osaleda tingimusel, et ta  kannab ise kõik purjeõppel osalemisega seonduvad kulud. Purjeõppe etapil osalemise orienteeruv hind on 700 kuni 1500 eurot sõltuvalt valitud laevast ja etapist.

Kuidas valida laeva?

Regatil osalevad purjelaevad on jaotatud suuruse järgi nelja klassi. Vaata klasside kirjeldusi siit: PURJEKAD-lavade klassid

Vali A- või B-klassi laev, kui soovid kogeda purjetamist  tõelisel ookeani hiiglasel ja reisida ajas tagasi purjelaevade kuldaega. Mõni laev on nii suur, et vöörist ahtrisse ja sealt tagasi jalutamine võib võtta aega kuni 10 minutit. Kes kõrgust ei karda, saab ronida masti ja raadele, et sättida purjeid.

Purjetamine C- või D-klassi laeval on täiesti teistmoodi kogemus. Väiksematel laevadel on ühendus merega vahetum ja pisimgi lainetus on hästi tunda. Fookuses on pigem sportlik ja praktiline purjetamine ning edu saavutamiseks tuleb olla valmis tihedaks meeskonnatööks. Nendelt laevadelt ei tasu oodata mugavusi nagu dušš või meeskonna puhkeruum. Selle asemel saad aga ohtralt adrenaliini ja vahetuid elamusi, mida soovid ikka ja jälle uuesti kogeda.

Kus ja kuidas magatakse?

Majutuse tüübid varieeruvad sõltuvalt laevast – magatakse mitmekümnekesi koos ühes ruumis võrkkiikedes või kois (laeva voodi) mitme inimese kajutis. Isiklikku ruumi on vähe ja seda tasub arvestada kodus pakkides.

4 soovitust osalejale:

  • Võta kaasa soojad riided. Hea kui sul on soe/pikk spordipesu ja soe jakk.

  • Ole aktiivne, võta osa ja küsi – nii õpid palju rohkem ja reis on põnevam.

  • Söö ja joo korralikult isegi kui pole isu. Tühja kõhuga on merehaigus kerge tulema.

  • Pole mõtet kurvastada asjade üle mida me kontrollida ei saa. Kui sajab vihma ja tuul peksab näkku siis ära heida meelt – hiljem on seda tore meenutada.

Kasulikud lingid:

bottom of page