TulePurjetama.jpg

PURJEÕPE

Loore.jpg
2017. aasta The Tall Ships Races regatil Omaani purjeõppealuse Shahab Oman II mastis. Fotol Loore Magus
Loore Magus osales STA Estonia purjeõppeprogrammis aastatel 2015, 2016 ja 2017.

Tallinna linn viib 2021 aasta kesksuvel 15–25aastased noored The Tall Ships Races regatile. Projektis osalevad noored purjetamishuvilised üle Eesti, kusjuures nii mõnigi neist teeb The Tall Ships Races purjeõppe programmis alles oma esimese meresõidu.

The Tall Ships Races õpperegatil purjetavad noored saavad osa suurest seiklusest, omandavad purjetamiskogemusi ning seda rahvusvahelises meeskonnas. Regati muudab eriliseks sel osalevad harva nähtavad suured ajaloolised purjelaevad ning meeskondade koosseis – vähemalt pooled meeskonna liikmetest on eri riikidest pärit 15–25-aastased noored, kes on välja valitud sadade soovijate seast ning kellest nii mõnigi on tegemas oma elu esimest meresõitu. Igal purjelaeval on pikaaegse kogemusega professionaalne meeskond, kes tagab noore purjetaja turvalisuse ja kvaliteetse purjeõppeprogrammi.

Purjeõppel osalemiseks tuli soovijail hiljemalt 26. oktoobriks 2020 esitada meile oma taotlus.

The Tall Ships Races 2021 purjeõpperegatt toimub 27. juunist kuni 3. augustini Läänemerel, peatudes sadamalinnades Klaipeda - Turu -Tallinn - Maarianhamina- Szczecin. Tallinnas peatub regatt 15.–18. juulil. Õpperegati eesmärk on kaasata ja õpetada noori ning juhtida tähelepanu merekeskkonna hetkeolule ja loodussäästlikkusele. Kõige esimene The Tall Ships Races regatt toimus 1956. aastal Torquayst (Suurbritannia) Lissaboni (Portugal), kui sündmustest võttis osa 20 suurt purjelaeva.

Noored, kes konkursil ei kandideerinud, saavad suve suursündmusest osa võtta Hollandi purjeõppeagentuuri Windseeker abiga.

Kaisa-Maria Vellomäe

2015 Alesund - Kristiansand
2016 Lissabon - Cadiz

Kui lähed sooja kliimasse purjetama, siis see ei tähenda, et sooje riideid ei oleks tarvis kaasa võtta! Öösel vahis olles oleks ikka hea kui ka soe pesu olemas oleks, sest öösel on merel niiske ja jahe. Samuti kui sõita tuleb tihttuules, siis isegi soojas kliimas tundub tuul siis päris külm.

Madle Timm

 

2015 Kristiansand - Aalborg

Ajaga ununevad kõik need suuremad loksumised ära, seega kõik oli vinge, eriti helendav plankton nõudepesukausis, tähistaevas, sadamapeod.

Loore Magus

2015 Kristiansand - Aalborg
2016 Lissabon - Cadiz
2017 Turu - Klaipeda - Szczecin

Oli veel ägedam kui ma oskasin ette kujutada. Üks osa on see, mida kogeda purjetamisel ja täiesti teine on veel sadamamelu ja suhtlus teiste laevastikega. Võõrustajalinnad on väga palju vaeva näinud, et TSR-il osalejatel oleks maksimaalselt vahva, seda nii erinevate ürituste, pidude kui ka vaba aja veetmise näol.

Ethel Rosenfeldt

 

2015 Kristiansand - Aalborg
2016 vabatahtlik purjekal „Fryderyk Chopin“
2018 vabatahtlik purjekal „Atyla“

Valves olles hoiad oma vahiga purjekat õigel kursil, vajadusel kohandate purjeid, hoiate silma peal ümbritseval liiklusel, täidate logiraamatut, naudite päikesetõuse ja -loojanguid, räägite juttu ja naerate kuniks kõhulihased krampis

 

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Mida purjeõppur teeb?

Purjeõppurina osaled aktiivselt kõigis pardal toimuvates tegevustes, alates purjede sättimisest ja laeva tüürimisest kuni söögi valmistamiseni ning teki küürimiseni. Loomulikult omandad palju uusi teadmisi purjetamisest, kuid ennekõike on palju nalja, uusi sõpru, kogemusi ja mälestusi kogu eluks.

Eelnevat purjetamise kogemust pole vaja!

Kõik on regatile teretulnud ja vajaliku väljaõppe teeb laeva kogenud ja sõbralikult meeskond. Uute teadmiste maht sõltub reisi pikkusest ja ilmastikuoludest. Purjeõppur on aktiivne meeskonna liige ning võtab osa laeva juhtimisest ja igapäeva rutiinist.

 

Kas süüa saab?

Laevadel on üldiselt kolm söögikorda hinna sees. Suurematel alustel on kohvi, tee ja vesi pidevalt saadaval ning võimalus osta näkse pardalt.

Kus ma magan?

Olenevalt laevast magatakse kas kois (voodi) või võrkkiiges. Enne reisi uuri mis on vaja Sinu laevale kaasa võtta (näiteks: magamiskott).

Kas pardal on internet/wifi?

Üldiselt pole laevadel wifit ja mobiilse andmeside levib kaob merel. Purjeõppe üks eesmärke on tutvustada traditsioonilist meremehe elu millega on tihedalt seotud välismaailmast eraldumise kogemus. Merereis on suurepärane võimalus „logida välja“ ja puhata meie tavapärasest digitaalsest argipäevast.

Üldiselt on kommunikatsioonivõimalused merele piiratud. Meeskond kasutab olemasolevat tehnikat oluliseks suhtluseks laevajuhtimiskeskustega maal. Hädaolukorra puhuks on pardal satelliit telefon.

Mis on „vahisüsteem“?

Vahetult pärast laevale tulekut jagatakse meeskond vahtideks ehk valvemeeskondadeks. Üks vahikord kestab tavaliselt 4h. Vahis on erinevad kohustused: tüürida laeva, töötada purjedega, jälgida merd, söögivalmistamine, nõudepesemine vms. 24h jooksul ollakse vahis kaks korda ehk kokku 8h.

Kui kaua üks reis kestab?

2021. a  etapid on vahemikus 4-7 päeva.

 

Mis maksab?

Noortel, kelle elukoha aadressiks on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn, on võimalik taotleda purjeõppel osalemist soodustingimustel, tasudes omaosalustasu summas 200 eurot. Omaosalustasu kindlustab osalejale purjeõppe koha laeval regati ühel etapil, vajadusel transpordi valitud etapi algus- või lõpusadamasse, toitlustust ja ööbimist laevas. Lisaks omaosalustasule peab purjeõppel osaleja sõlmima reisikindlustuse ja tasuma selle eest.

 

Noorel, kelle elukoha aadressiks rahvastikuregistri andmetel ei ole Tallinna linn, on võimalik purjeõppel osaleda tingimusel, et ta  kannab ise kõik purjeõppel osalemisega seonduvad kulud. Purjeõppe etapil osalemise orienteeruv hind on 700 kuni 1500 eurot sõltuvalt valitud laevast ja etapist.

Kuidas valida laeva?

Regatil osalevad purjelaevad on jaotatud suuruse järgi nelja klassi. Vaata klasside kirjeldusi siit: PURJEKAD-lavade klassid

Vali A- või B-klassi laev, kui soovid kogeda purjetamist  tõelisel ookeani hiiglasel ja reisida ajas tagasi purjelaevade kuldaega. Mõni laev on nii suur, et vöörist ahtrisse ja sealt tagasi jalutamine võib võtta aega kuni 10 minutit. Kes kõrgust ei karda, saab ronida masti ja raadele, et sättida purjeid.

Purjetamine C- või D-klassi laeval on täiesti teistmoodi kogemus. Väiksematel laevadel on ühendus merega vahetum ja pisimgi lainetus on hästi tunda. Fookuses on pigem sportlik ja praktiline purjetamine ning edu saavutamiseks tuleb olla valmis tihedaks meeskonnatööks. Nendelt laevadelt ei tasu oodata mugavusi nagu dušš või meeskonna puhkeruum. Selle asemel saad aga ohtralt adrenaliini ja vahetuid elamusi, mida soovid ikka ja jälle uuesti kogeda.

Kus ja kuidas magatakse?

Majutuse tüübid varieeruvad sõltuvalt laevast – magatakse mitmekümnekesi koos ühes ruumis võrkkiikedes või kois (laeva voodi) mitme inimese kajutis. Isiklikku ruumi on vähe ja seda tasub arvestada kodus pakkides.

4 soovitust osalejale:

  • Võta kaasa soojad riided. Hea kui sul on soe/pikk spordipesu ja soe jakk.

  • Ole aktiivne, võta osa ja küsi – nii õpid palju rohkem ja reis on põnevam.

  • Söö ja joo korralikult isegi kui pole isu. Tühja kõhuga on merehaigus kerge tulema.

  • Pole mõtet kurvastada asjade üle mida me kontrollida ei saa. Kui sajab vihma ja tuul peksab näkku siis ära heida meelt – hiljem on seda tore meenutada.

Kasulikud lingid: